Poznaj polską scenę reggae

polska scena reggae

Reggae to gatunek muzyczny, który narodził się w Jamajce w latach 60. XX wieku, jednak z czasem zaczął zdobywać coraz większą popularność na całym świecie. Polska scena reggae zaczyna kształtować się w latach 80. i 90. XX wieku, a jej początki wiążą się z postaciami takimi jak Jerzy Afanasjew, twórca pierwszego polskiego zespołu reggae o nazwie Izrael.

Jamajska muzyka w polskim wydaniu

Od tamtej pory polska scena reggae zaczęła się rozwijać, a na jej mapie pojawiło się wiele zespołów, które cieszą się dziś dużą popularnością w kraju i za granicą. Do najważniejszych z nich zalicza się zespoły takie jak Vavamuffin, Bednarek, Tabu, czy też Rastasize.

Vavamuffin - pionier polskiego reggae

Vavamuffin to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów reggae, którego twórczość cechuje mieszanka reggae, dubu, hip-hopu, czy też muzyki etnicznej. Zespół powstał w 2003 roku w Warszawie i zyskał dużą popularność dzięki takim utworom jak "Hooligan Rootz", "Sekta" czy "Vabang!". Vavamuffin jest również znany z konsekwentnego podejścia do tematów społecznych i politycznych w swoich utworach.

Bednarek - powiew świeżości na polskiej scenie

Bednarek to inny znany polski zespół reggae, który powstał w 2011 roku. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska lidera zespołu, którym jest Kamil Bednarek. W swoich utworach zespół często porusza tematy takie jak miłość, przyjaźń, ale również problemy społeczne, takie jak ubóstwo czy nierówności społeczne. Do największych hitów zespołu należą utwory takie jak "Jestem", "Cisza" czy "List".

Tabu - niezwykła energia

Tabu to z kolei zespół reggae z Wrocławia, który powstał w 1996 roku. W swojej twórczości łączy reggae, dub, rock oraz folkowe inspiracje. Zespół zdobył popularność dzięki takim utworom jak "Zanim", "Noc", czy też "Babilon". Tabu jest znane z charakterystycznego, energetycznego brzmienia oraz świadomych treści w swoich utworach.

Rastasize - wiele różnorodnych stylów reggae

Rastasize to z kolei zespół z Opola, który powstał w 2003 roku. W swojej muzyce łączy reggae, ska, rock i folk. Zespół znany jest z energicznych koncertów oraz podejmowania trudnych tematów w swoich utworach. Do największych hitów zespołu należą utwory takie jak "Dreadlock Holiday", "One Love" czy "Roots Rockin".

15 najważniejszych piosenek polskiego reggae

Lp. Artysta Utwór Rok wydania
1 Bednarek Jestem 2016
2 Vavamuffin Inadibusu 2011
3 Tabu Babilon 2011
4 Bednarek Cisza 2015
5 Rastasize Roots Rockin 2017
6 Vavamuffin Sekta 2010
7 Junior Stress Łaskawiec 2014
8 Tabu Zanim 2011
9 Bednarek Oddycham 2017
10 Vavamuffin Vabang! 2006
11 EastWest Rockers Nie ma miejsca jak dom 2012
12 Daab Zawsze tam gdzie ty 2012
13 Bednarek Ciszej niż milczenie 2012
14 Pablopavo i Ludziki Konopie 2012
15 Indios Bravos Apartament 2010

Ciekawe festiwale reggae w Polsce

Polska scena reggae z każdym rokiem zyskuje na sile, co widać między innymi na licznych festiwalach reggae, które odbywają się w całym kraju. Wśród najważniejszych imprez reggae w Polsce warto wymienić takie festiwale jak Ostróda Reggae Festival, United Islands of Prague czy Reggae na Piaskach.

  • Ostróda Reggae Festival to jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce, które odbywa się co roku na początku sierpnia. To trzydniowy festiwal, na którym występują najwięksi polscy i zagraniczni artyści związani z gatunkiem reggae. W ciągu trzech dni festiwalu na różnych scenach występuje ponad 40 zespołów z całego świata.
  • United Islands of Prague to festiwal reggae, który odbywa się w czeskiej Pradze. To trzydniowe wydarzenie, na którym występują zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści. United Islands of Prague to nie tylko koncerty, ale również szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, takich jak warsztaty tańca, wystawy fotograficzne czy dyskusje na temat ekologii i ochrony środowiska.
  • Reggae na Piaskach to kolejny ważny festiwal reggae w Polsce, który odbywa się w Pobierowie na plaży nad Bałtykiem. To czterodniowe wydarzenie, na którym można posłuchać największych polskich zespołów reggae, ale również zagranicznych gości. Festiwal to nie tylko muzyka, ale również imprezy towarzyszące, takie jak ogniska czy pokazy filmowe.

Perspektywy w polskim reggae

Polska scena reggae ma przed sobą wiele perspektyw, a zespoły i festiwale reggae cieszą się coraz większą popularnością w kraju i za granicą. Wśród najnowszych wydarzeń w polskiej scenie reggae warto wymienić takie albumy jak "Rasta Rebel" zespołu Bednarek, "Od nowa" Vavamuffin czy "Vibes" Tabu. Każdy z tych albumów to mieszanka różnych gatunków muzycznych, które tworzą unikalne brzmienie polskiej sceny reggae.

W Polsce reggae stało się nie tylko muzyką, ale również sposobem na życie i wyrazem wolności. Polska scena reggae to grupa ludzi, którzy dzielą pasję do muzyki, ale również mają świadomość społeczną i chęć zmiany świata na lepsze.

Najnowsze posty

podgatunki muzyki reggae
Poznaj najciekawsze podgatunki reggae

Reggae to gatunek muzyczny, który powstał w Jamajce w latach 60. i stał się popularny na całym świecie. Jest t ...Dalej

Rytm w muzyce reggae
Rytm reggae – pulsujące serce muzyki z Jamajki

Muzyka reggae ma swoje korzenie w muzyce afrykańskiej, latynoamerykańskiej i r&b. Ten muzyczny koktajl w połąc ...Dalej

najlepsze polskie piosenki reggae
Najlepsze polskie piosenki reggae wszechczasów

Muzyka reggae ma w Polsce wielu wiernych fanów i wiele znakomitych zespołów grających w tym gatunku. W histori ...Dalej

najlepsze światowe piosenki reggae
Nieśmiertelne hity reggae - 20 najlepszych piosenek na świecie

Muzyka reggae jest popularna na całym świecie i wiele utworów stało się nieśmiertelnymi klasykami tego gatunku ...Dalej

top 10 albumów muzycznych reggae
10 najlepszych albumów w historii reggae - zestawienie

.container-reggae { max-width: 800px; margin: auto; padding: 20px; box-shadow: 0px ...Dalej