10 najlepszych albumów w historii reggae - zestawienie

top 10 albumów muzycznych reggae

1. Bob Marley - Legend

1984

"Legend" to zbiór największych hitów Boba Marleya, w tym takie utwory jak "No Woman, No Cry", "Stir It Up" i "Redemption Song". Album ten jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki reggae i jest doskonałym wprowadzeniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem.

2. Peter Tosh - Legalize It

1976

"Legalize It" to debiutancki album Petera Tosha, byłego członka zespołu Boba Marleya - The Wailers. Album ten jest uważany za jeden z najważniejszych w historii muzyki reggae, a tytułowy utwór stał się hymnem dla ruchu rasta.

3. The Wailers - Catch A Fire

1973

"Catch A Fire" to pierwszy album The Wailers wydany przez międzynarodową wytwórnię Island Records. Album ten stał się punktem zwrotnym w historii muzyki reggae, wprowadzając do gatunku nowe elementy, takie jak rock i soul. Znajdują się na nim takie utwory jak "Stir It Up", "Concrete Jungle" i "Slave Driver", które stały się klasykami gatunku reggae.

4. The Wailers - Burnin'

1973

"Burnin'" to drugi album The Wailers, wydany w tym samym roku co "Catch A Fire". Album ten zawiera niezapomniane utwory, takie jak "Get Up, Stand Up", "I Shot the Sheriff" i "Burnin' and Lootin'". W tym albumie The Wailers ujawniają swoją wściekłość na skutek ubóstwa, niesprawiedliwości społecznej i brutalnej policji w Jamajce.

5. Steel Pulse - Handsworth Revolution

1978

"Handsworth Revolution" to debiutancki album zespołu Steel Pulse. Album ten zawiera wybitne utwory, takie jak tytułowy "Handsworth Revolution", "Ku Klux Klan" i "Macka Splaff". Zespół Steel Pulse jest znany ze swojego zaangażowania społecznego i politycznego, a album "Handsworth Revolution" jest doskonałym przykładem tego podejścia.

6. Burning Spear - Marcus Garvey

1975

"Marcus Garvey" to drugi album Burning Speara, wydany w 1975 roku. Album ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki reggae. Tytułowy utwór "Marcus Garvey" to hymn ruchu dla wyzwolenia czarnych ludzi na całym świecie, a inne utwory, takie jak "Slavery Days" i "The Invasion", dotyczą tematów społecznych i politycznych.

7. Toots and The Maytals - Funky Kingston

1973

"Funky Kingston" to album zespołu Toots and The Maytals, wydany w 1973 roku. Album ten zawiera wiele wybitnych utworów, takich jak "Pressure Drop", "Time Tough" i "Funky Kingston". Zespół Toots and The Maytals był jednym z największych zespołów reggae w latach 70. XX wieku i album "Funky Kingston" jest doskonałym przykładem ich talentu i stylu.

8. Black Uhuru - Red

1981

"Red" to album zespołu Black Uhuru, wydany w 1981 roku. Album ten jest uważany za jedno z najlepszych dzieł w historii muzyki reggae. Znajdują się na nim takie wybitne utwory, jak "Youth of Eglington", "Sponji Reggae" i "Puff She Puff". Album "Red" odzwierciedla styl zespołu Black Uhuru, który w latach 80. XX wieku zdobył wielu fanów na całym świecie.

9. Buju Banton - Til Shiloh

1995

"Til Shiloh" to album Buju Bantona, wydany w 1995 roku. Album ten jest uważany za jedno z najlepszych dzieł w historii muzyki reggae i był przełomowy dla gatunku w latach 90. XX wieku. Znajdują się na nim takie wybitne utwory, jak "Champion", "Untold Stories" i "Wanna Be Loved". Album "Til Shiloh" to doskonałe połączenie reggae i dancehall, a styl Buju Bantona stał się inspiracją dla wielu młodych artystów reggae.

10. Sly & Robbie - A Dub Experience

1997

"A Dub Experience" to album zespołu Sly & Robbie, wydany w 1997 roku. Sly & Robbie to jedni z najbardziej wpływowych producentów w historii muzyki reggae, a album "A Dub Experience" to doskonały przykład ich talentu i stylu. Album ten zawiera wersje instrumentalne wielu utworów zespołu, w tym takich jak "Superthruster", "Stoned Out of My Mind" i "One Step Beyond". "A Dub Experience" to album dla miłośników reggae i dubu.

Najnowsze posty

podgatunki muzyki reggae
Poznaj najciekawsze podgatunki reggae

Reggae to gatunek muzyczny, który powstał w Jamajce w latach 60. i stał się popularny na całym świecie. Jest t ...Dalej

Rytm w muzyce reggae
Rytm reggae – pulsujące serce muzyki z Jamajki

Muzyka reggae ma swoje korzenie w muzyce afrykańskiej, latynoamerykańskiej i r&b. Ten muzyczny koktajl w połąc ...Dalej

polska scena reggae
Poznaj polską scenę reggae

Reggae to gatunek muzyczny, który narodził się w Jamajce w latach 60. XX wieku, jednak z czasem zaczął zdobywa ...Dalej

najlepsze polskie piosenki reggae
Najlepsze polskie piosenki reggae wszechczasów

Muzyka reggae ma w Polsce wielu wiernych fanów i wiele znakomitych zespołów grających w tym gatunku. W histori ...Dalej

najlepsze światowe piosenki reggae
Nieśmiertelne hity reggae - 20 najlepszych piosenek na świecie

Muzyka reggae jest popularna na całym świecie i wiele utworów stało się nieśmiertelnymi klasykami tego gatunku ...Dalej